طرز تهیه ماهی رژیمی
طرز تهیه ماهی رژیمی : کلاس آموزش آشپزی در 19 مهرماه
اکتبر 1, 2018
لاغر شدن
لاغر شدن و لاغر ماندن با چند راهکار ساده و آسان
اکتبر 27, 2018

چاقی چیست و چه مشکلاتی با خود به همراه می آورد و بهترین روش درمان آن چگونه است؟

چاقی

چاقی

چاقی چیست؟

چاقی عبارت است از یک سری شرایط  که موجب شده چربی اضافی بدن به صورت وسیع انباشته شده و ممکن است اثراتی زیان بار بر سلامتی داشته باشد. این بیماری به وسیله شاخص توده بدنی bmi و ارزیابی‌های بیشتر از شرایط توزیع چربی به وسیله نسبت کمر-کفل و فاکتورهای کلی وضعیت خطرپذیری قلبی-عروقی تعریف می‌شود. BMI یکی از شاخص هایی است که در تشخیص آن به کار میرود جهت اطلاع کامل از  bmi بر روی مقاله شاخص توده بدنی bmi کلیک کنید.

چاقی

انواع محتلف چاقی وجود دارد که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1-  ژنتیکی

2-  ناشی از تغذیه

3- عصبی

4- ناشی از غدد درون ریز

5- ناشی از ترموژنتیک

چاقی چه مشکلاتی با خود به همراه می آورد؟

چاقی یکی از معضلات سلامتی امروز در جهان است.

این معضل تنها ظاهر شما را خراب نمی‌کند، بلکه بیماری‌هایی مختلفی مانند: دیابت، مشکلات قلبی‌عروقی، سرطان، سکته قلبی و مغزی، کبد چرب، پرقشاری خون، بیماری عروق کرونر، سایش مفاصل (استئوآرتریت) ،  بیماری کیسه ی صفرا و … ایجاد می‌کند.  اما به خاطر بسپارید که اگر بتوان وزن را کم کرد و به وزن مناسب رسید می‌توان از بروز همه این مشکلات تا حد زیادی جلوگیری کرد.

چاقی چه دلایلی میتواند داشته باشد؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با دیدن فردی چاق، سر تکان داده‌اید و برای اراده‌ی ضعیفش متأسف شده‌اید. در این صورت کار درستی نکرده‌اید. ضعف اراده، دلیل و عامل اصلی  نیست. هزار و یک دلیل می‌تواند موجبات اضافه وزن و چاق شدن را فراهم سازد و با نسبت دادن بی‌ارادگی به افراد چاق، تپلی‌های اطراف‌مان را ناراحت و تحقیر می‌کنیم. داشتن اضافه وزن بالا نتیجه‌ی عادات غلط غذایی است. اگر بیشتر از آنچه می‌سوزانید غذا بخورید، اضافه‌وزن خواهید داشت و در مقابل اگر کمتر غذا بخورید و ورزش کنید، کاهش وزن پیدا می‌کنید.

چاقی

چاقی چگونه درمان میشود؟

برای مقابله با هر مشکلی ابتدا لازم است که علل و عوامل آن شناسایی شود. در خصوص چاقی نیز همین‌طور است. اگر علت اصلی مشکل ریشه یابی نشود ممکن است با وجود رژیم و ورزش نیز لاغری حاصل نشود. اگر قصد لاغر شدن دارید بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کرده و در ابتدا علت آنرا مشخص کنید. در گام بعدی با نظر پزشک درمان خود را آغاز کنید. لازم است که یک پزشک متخصص وضعیتتان را بررسی کند. یادتان باشد که مشکل چاقی بسیار جدی‌تر از یک مسئله صرفاً زیبایی است؛ بنابراین حتماً با نظر پزشک متخصص به سمت کنترل وزن خود بروید.

چاقی

چاقی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ثبت نام در کلاس آموزشی سبک زندگی سالم(جلسه اول) با سخنرانی دکتر کلاهدوزان کلیک کنید ... رد کردن